Ege Pet Park veteriner kliniği

Ege Pet Park Veteriner Kliniği

 
At Hekimliği

Kliniğimizde Uzm. Vet. Hekim Hasan SARI tarafından, at hekimliği hizmetleri yürütülmektedir.

Devamı

Basında Biz

Basında Ege Pet Park Veteriner Kliniği

Devamı


KÜÇÜK DOSTLARIMIZ HAKKINDA BİLGİLER

Petleriniz hakkında genel bilgiler, bakım ve beslenme önerileri.

Bakım ve Beslenme
Pet dostlarımızın dengeli beslenmesi, sağlıklı bir yaşam, iç organ ve deri sağlığı vs.. açılarından çok önem taşır. Kaliteli bir kuru mama ile günlük dozunda beslenmeyi önermekteyiz. Ev yemeği veya kalitesiz mamalarla yapılan beslenmede erken yaşlarda doku ve organlarda yağlanmaya bağlı yetmezlik, idarar yollarında taş-kum oluşumu, dişlerde erken tartar oluşumu gözlenmektedir.

Petinizin beslenmesi kadar bakımı da çok önem taşır. klinik olarak düzenli göz, kulak, ağız ve diş sağlığı, anal kese, deri sağlığı kontrollerini önermekte ve petiniz ile her geldiğinizde bu kontrolleri yapmaktayız.

Bunun yanı sıra günde 1-2 kez komple taranmalı ve 3-4 haftada bir kereden daha sık yıkamamalısınız. Bunların dışında her tür aklınıza takılan konuda lütfen uzman hekimlerimize danışınız.
Çiftleşme ve Kızgınlık
Kedi ve köpeklerde çiftleşme ve kızgınlık dürtüsü dönemsel olarak gözlenen hormonal değişimler sonucunda ortaya çıkar. Kediler ortalama 4 ayda 1 kez, köpekler ise 6 ayda 1 kez kızgınlığa gelirler ve çiftleşme isteği belirir.

Köpeklerde proöstrüs kanamsı 1 hafta - 10 gün sürer ve kanama bitiminden itibaren 3-4 gün için erkeği kabul eder. Kedilerde ise kızgınlık belirtileri görülmeye başladığından itibaren 1 hafta süreyle erkeği kabul devresi gözlenir. Gebelik süreleri, köpeklerde 60-63 gün, kedilerde ise 57-60 gündür. Gebelik muayenesi, çiftleşme tarihinden 30-35 gün sonra ultrasound ile yapılır. Doğumlarını çoğunlukla normal doğum şeklinde kendileri yaparlar. Ancak bazen yavrunun yan veya ters gelmesi, içeride ölü yavru bulunması veya yavrunun doğum kanalından geçememesi durumlarında sezaryene ihtiyaç duyulur. Eğer yavru sıvıları gelmiş ve 4-5 saat içinde hiç yavru çıkmamışsa veya iki yavru arasında 5 saatten fazla geçmişse sezaryen için hekimlerimize danışılmalıdır.